663 elever · 22,1 pr. klasse · karakter 8,7
Kongevejens Skole har 663 elever og 22,1 elever pr. klasse mod 21,8 i Lyngby-Taarbæk Kommune og 20,7 på landsplan (skoleåret 2025/2026). Karaktergennemsnittet ved 9.-klasseprøverne var 8,7 i 2025/2026 mod 8,8 i Lyngby-Taarbæk Kommune og 7,3 på landsplan. Undervisningseffekten er +0,5: eleverne klarer sig som forventet ud fra deres socioøkonomiske baggrund. 90,7 % af eleverne har høj trivsel (Lyngby-Taarbæk Kommune: 92,8 %, landsplan: 88,1 %) i 2025/2026. Det samlede elevfravær var 6,9 % mod 6,7 % i Lyngby-Taarbæk Kommune i 2024/2025. 98,6 % af eleverne var i gang med en ungdomsuddannelse i september året efter 9. eller 10. klasse (2022/2023). Elevtallet er faldet fra 732 i 2018/2019 til 663 i 2025/2026.
| Nøgletal | Kongevejens Skole | Lyngby-Taarbæk Kommune | Hele landet | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Antal elever | 663 | – | – | 2025/2026 |
| Elever pr. klasse | 22,1 | 21,8 | 20,7 | 2025/2026 |
| Karaktergennemsnit, 9. klasse | 8,7 | 8,8 | 7,3 | 2025/2026 |
| Undervisningseffekt | 0,5 | – | – | 2025/2026 |
| Andel med høj trivsel | 90,7 % | 92,8 % | 88,1 % | 2025/2026 |
| Samlet elevfravær | 6,9 % | 6,7 % | 7,5 % | 2024/2025 |
| Kompetencedækning | 93,8 % | 90,4 % | 85,8 % | 2025/2026 |
| Overgang til ungdomsuddannelse | 98,6 % | 94,5 % | 85,3 % | 2022/2023 |
Kongevejens Skole er en folkeskole i Lyngby-Taarbæk Kommune. Som folkeskole er Kongevejens Skole en del af det kommunale skoletilbud og modtager elever fra det lokale skoledistrikt i Lyngby-Taarbæk.
Kongevejens Skole dækker 0. klasse – 9. klasse.
Indskrivning til børnehaveklasse på Kongevejens Skole sker typisk i november-januar via Lyngby-Taarbæk digitale indskrivning. Bor I i skoledistriktet, har jeres barn ret til en plads. Læs vores guide til den første skoledag, artiklen Folkeskole eller privatskole? eller alle artikler om skolestart.
Bor jeres familie i Kongevejens Skoles distrikt i Lyngby-Taarbæk Kommune, har jeres barn ret til at gå på skolen. Brug skoleklar.nu's adressesøgning til at finde ud af hvilken skole der hører til jeres adresse.
| Ferie | Uge | Datoer |
|---|---|---|
| Efterårsferie | uge 42 | |
| Juleferie | ||
| Vinterferie | uge 7 | |
| Påskeferie | ||
| Kristi himmelfart | ||
| 2. pinsedag | ||
| Sommerferie |
| Ferie | Uge | Datoer |
|---|---|---|
| Efterårsferie | uge 42 | |
| Juleferie | ||
| Vinterferie | uge 7 | |
| Påskeferie | ||
| Kristi himmelfart | ||
| 2. pinsedag | ||
| Grundlovsdag | ||
| Sommerferie |
Ferieplanen følger Lyngby-Taarbæk Kommunes kalender. Privatskoler kan have afvigende datoer.
Læs også: Årets gang i indskolingen – traditioner, ferier og mærkedage – og ferieplanen for Lyngby-Taarbæk Kommune.
Skolestart på Kongevejens Skole følger det kommunale skoleårs start i august. Indskrivning til børnehaveklasse sker typisk i november-januar året før skolestart.
Kongevejens Skole er en folkeskole i Lyngby-Taarbæk Kommune.
Kongevejens Skole har sit eget skoledistrikt i Lyngby-Taarbæk. Brug skoleklar.nu's adressesøgning for at finde ud af om jeres adresse hører til Kongevejens Skoles distrikt.
Kongevejens Skole følger Lyngby-Taarbæk Kommunes ferieplan og har vinterferie i uge 7 (15.–19. februar 2027).
Sommerferien på Kongevejens Skole starter 28. juni – 6. august 2027.
Kongevejens Skole har fri Kristi himmelfartsdag torsdag d. 6. maj 2027 og fredagen efter.
Karaktergennemsnittet ved de obligatoriske prøver i 9. klasse på Kongevejens Skole var 8,7 i skoleåret 2025/2026 (landsgennemsnit 7,3). Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.
Kongevejens Skole har 663 elever og i gennemsnit 22,1 elever pr. klasse (skoleåret 2025/2026).
Se alle 14 skoler og nøgletal for Lyngby-Taarbæk Kommune · Ferieplan for Lyngby-Taarbæk Kommune