🏫

Østerbyskolen

Folkeskole

592 elever · 20,0 pr. klasse · karakter 5,9

Kommune
Vejen
Klassetrin
0. klasse – 9. klasse

Nøgletal for Østerbyskolen

Østerbyskolen har 592 elever og 20,0 elever pr. klasse mod 20,1 i Vejen Kommune og 20,7 på landsplan (skoleåret 2025/2026). Karaktergennemsnittet ved 9.-klasseprøverne var 5,9 i 2025/2026 mod 6,8 i Vejen Kommune og 7,3 på landsplan. Undervisningseffekten er -0,6: eleverne klarer sig dårligere end forventet ud fra deres socioøkonomiske baggrund. 87,4 % af eleverne har høj trivsel (Vejen Kommune: 86,3 %, landsplan: 88,1 %) i 2025/2026. Det samlede elevfravær var 9,1 % mod 8,1 % i Vejen Kommune i 2024/2025. 86,3 % af eleverne var i gang med en ungdomsuddannelse i september året efter 9. eller 10. klasse (2022/2023). Elevtallet er faldet fra 603 i 2018/2019 til 592 i 2025/2026.

Skolens størrelse

20,0
Elever pr. klasse
Kommune: 20,1 · Land: 20,7
592
Antal elever i alt
2018/2019 – 2025/2026: 603 → 592
Skoleår 2025/2026

Karaktergennemsnit – bundne prøver, 9. klasse

5,9 2018/2019 – 2025/2026: 6.6 → 5.9
Gennemsnit
Kommune: 6,8 · Land: 7,3
Fra skoleåret 2025/2026 består afgangseksamen af seks obligatoriske prøver mod tidligere otte. Gennemsnittet kan derfor ikke sammenlignes direkte med tidligere skoleår.
Skoleår 2025/2026

Undervisningseffekt

-0,6 2018/2019 – 2025/2026: -0.2 → -0.6
Forskel fra socioøkonomisk reference
Under niveau
5,9 vs 6,5
Faktisk gennemsnit vs. forventet
Undervisningseffekten viser forskellen mellem skolens faktiske karaktergennemsnit og det forventede ud fra elevernes socioøkonomiske baggrund. Et positivt tal betyder, at eleverne klarer sig bedre end forventet.
Skoleår 2025/2026

Elevtrivsel

87,4 % 2014/2015 – 2025/2026: 3.7 → 3.6
Andel med højest trivsel
Kommune: 86,3 % · Land: 88,1 %
😊 Generel trivsel 3,6
🤝 Social trivsel 3,9
📚 Faglig trivsel 3,5
💡 Støtte og inspiration 3,2
🏫 Ro og orden 3,6
Skoleår 2025/2026 · Skala 1-5

Elevfravær

9,1 % 2019/2020 – 2024/2025: 5.1 → 9.1
Samlet fravær
Kommune: 8,1 % · Land: 7,5 %
6,3 %
Sygefravær
1,3 %
Ulovligt fravær
Skoleår 2024/2025

Kompetencedækning

91,9 %
Undervisning af lærere med linjefag
Kommune: 87,7 % · Land: 85,8 %
Skoleår 2025/2026

Overgang til ungdomsuddannelse

86,3 %
Andel i ungdomsuddannelse sept. året efter
Kommune: 84,7 % · Land: 85,3 %
Skoleår 2022/2023
Nøgletal for Østerbyskolen sammenlignet med Vejen Kommune og hele landet. Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.
NøgletalØsterbyskolenVejen KommuneHele landetSkoleår
Antal elever592––2025/2026
Elever pr. klasse20,020,120,72025/2026
Karaktergennemsnit, 9. klasse5,96,87,32025/2026
Undervisningseffekt-0,6––2025/2026
Andel med høj trivsel87,4 %86,3 %88,1 %2025/2026
Samlet elevfravær9,1 %8,1 %7,5 %2024/2025
Kompetencedækning91,9 %87,7 %85,8 %2025/2026
Overgang til ungdomsuddannelse86,3 %84,7 %85,3 %2022/2023
Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet · Skoleårene 2024/2025–2025/2026

Om Østerbyskolen i Vejen

Østerbyskolen er en folkeskole i Vejen Kommune. Som folkeskole er Østerbyskolen en del af det kommunale skoletilbud og modtager elever fra det lokale skoledistrikt i Vejen.

Østerbyskolen dækker 0. klasse – 9. klasse.

Skolestart og indskrivning på Østerbyskolen

Indskrivning til børnehaveklasse på Østerbyskolen sker typisk i november-januar via Vejen digitale indskrivning. Bor I i skoledistriktet, har jeres barn ret til en plads. Læs vores guide til den første skoledag, artiklen Folkeskole eller privatskole? eller alle artikler om skolestart.

Skoledistrikt for Østerbyskolen

Bor jeres familie i Østerbyskolens distrikt i Vejen Kommune, har jeres barn ret til at gå på skolen. Brug skoleklar.nu's adressesøgning til at finde ud af hvilken skole der hører til jeres adresse.

Ferieplan for Østerbyskolen i Vejen Kommune

Ferieplan for Østerbyskolen, skoleåret 2026/2027
FerieUgeDatoer
Efterårsferie uge 42
Juleferie
Vinterferie uge 7
Påskeferie
Kristi himmelfart
2. pinsedag
Sommerferie
Ferieplan for Østerbyskolen, skoleåret 2027/2028
FerieUgeDatoer
Efterårsferie uge 42
Juleferie
Vinterferie uge 7
Påskeferie
Kristi himmelfart
2. pinsedag
Grundlovsdag
Sommerferie

Ferieplanen følger Vejen Kommunes kalender. Privatskoler kan have afvigende datoer.

Læs også: Årets gang i indskolingen – traditioner, ferier og mærkedage – og ferieplanen for Vejen Kommune.

Ofte stillede spørgsmål om Østerbyskolen

Hvornår er der skolestart på Østerbyskolen?

Skolestart på Østerbyskolen følger det kommunale skoleårs start i august. Indskrivning til børnehaveklasse sker typisk i november-januar året før skolestart.

Hvor ligger Østerbyskolen?

Østerbyskolen er en folkeskole i Vejen Kommune.

Hvilket skoledistrikt hører Østerbyskolen til?

Østerbyskolen har sit eget skoledistrikt i Vejen. Brug skoleklar.nu's adressesøgning for at finde ud af om jeres adresse hører til Østerbyskolens distrikt.

Hvornår har Østerbyskolen vinterferie?

Østerbyskolen følger Vejen Kommunes ferieplan og har vinterferie i uge 7 (15.–19. februar 2027).

Hvornår starter sommerferien på Østerbyskolen?

Sommerferien på Østerbyskolen starter 28. juni – 6. august 2027.

Hvornår har Østerbyskolen Kristi himmelfart?

Østerbyskolen har fri Kristi himmelfartsdag torsdag d. 6. maj 2027 og fredagen efter.

Hvad er karaktergennemsnittet på Østerbyskolen?

Karaktergennemsnittet ved de obligatoriske prøver i 9. klasse på Østerbyskolen var 5,9 i skoleåret 2025/2026 (landsgennemsnit 7,3). Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.

Hvor mange elever går på Østerbyskolen?

Østerbyskolen har 592 elever og i gennemsnit 20,0 elever pr. klasse (skoleåret 2025/2026).

Andre skoler i Vejen Kommune

Se alle 19 skoler og nøgletal for Vejen Kommune · Ferieplan for Vejen Kommune

Læs mere om Østerbyskolen

Er I klar til skolestart?

Find tjeklister, artikler og gode råd til hele familien på skoleklar.nu

📚 Læs artikler 🎒 Gå til forsiden
Data fra GeoDanmark/GeoFA · Se alle skoler