543 elever · 21,2 pr. klasse · karakter 6,6
Resen Skole har 543 elever og 21,2 elever pr. klasse mod 18,4 i Skive Kommune og 20,7 på landsplan (skoleåret 2025/2026). Karaktergennemsnittet ved 9.-klasseprøverne var 6,6 i 2025/2026 mod 6,9 i Skive Kommune og 7,3 på landsplan. Undervisningseffekten er -0,5: eleverne klarer sig som forventet ud fra deres socioøkonomiske baggrund. 87,0 % af eleverne har høj trivsel (Skive Kommune: 89,3 %, landsplan: 88,1 %) i 2025/2026. Det samlede elevfravær var 6,0 % mod 6,7 % i Skive Kommune i 2024/2025. 77,0 % af eleverne var i gang med en ungdomsuddannelse i september året efter 9. eller 10. klasse (2022/2023). Elevtallet er faldet fra 625 i 2018/2019 til 543 i 2025/2026.
| Nøgletal | Resen Skole | Skive Kommune | Hele landet | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Antal elever | 543 | – | – | 2025/2026 |
| Elever pr. klasse | 21,2 | 18,4 | 20,7 | 2025/2026 |
| Karaktergennemsnit, 9. klasse | 6,6 | 6,9 | 7,3 | 2025/2026 |
| Undervisningseffekt | -0,5 | – | – | 2025/2026 |
| Andel med høj trivsel | 87,0 % | 89,3 % | 88,1 % | 2025/2026 |
| Samlet elevfravær | 6,0 % | 6,7 % | 7,5 % | 2024/2025 |
| Kompetencedækning | 98,0 % | 90,3 % | 85,8 % | 2025/2026 |
| Overgang til ungdomsuddannelse | 77,0 % | 87,8 % | 85,3 % | 2022/2023 |
Resen Skole er en folkeskole i Skive Kommune. Som folkeskole er Resen Skole en del af det kommunale skoletilbud og modtager elever fra det lokale skoledistrikt i Skive.
Resen Skole dækker 0. klasse – 9. klasse.
Indskrivning til børnehaveklasse på Resen Skole sker typisk i november-januar via Skive digitale indskrivning. Bor I i skoledistriktet, har jeres barn ret til en plads. Læs vores guide til den første skoledag, artiklen Folkeskole eller privatskole? eller alle artikler om skolestart.
Bor jeres familie i Resen Skoles distrikt i Skive Kommune, har jeres barn ret til at gå på skolen. Brug skoleklar.nu's adressesøgning til at finde ud af hvilken skole der hører til jeres adresse.
| Ferie | Uge | Datoer |
|---|---|---|
| Efterårsferie | uge 42 | |
| Juleferie | ||
| Vinterferie | uge 7 | |
| Påskeferie | ||
| Kristi himmelfart | ||
| 2. pinsedag | ||
| Sommerferie |
| Ferie | Uge | Datoer |
|---|---|---|
| Efterårsferie | uge 42 | |
| Juleferie | ||
| Vinterferie | uge 7 | |
| Påskeferie | ||
| Kristi himmelfart | ||
| 2. pinsedag | ||
| Grundlovsdag | ||
| Sommerferie |
Ferieplanen følger Skive Kommunes kalender. Privatskoler kan have afvigende datoer.
Læs også: Årets gang i indskolingen – traditioner, ferier og mærkedage – og ferieplanen for Skive Kommune.
Skolestart på Resen Skole følger det kommunale skoleårs start i august. Indskrivning til børnehaveklasse sker typisk i november-januar året før skolestart. Tjek skolens hjemmeside for præcise datoer.
Resen Skole er en folkeskole i Skive Kommune.
Resen Skole har sit eget skoledistrikt i Skive. Brug skoleklar.nu's adressesøgning for at finde ud af om jeres adresse hører til Resen Skoles distrikt.
Resen Skole følger Skive Kommunes ferieplan og har vinterferie i uge 7 (15.–19. februar 2027).
Sommerferien på Resen Skole starter 28. juni – 6. august 2027.
Resen Skole har fri Kristi himmelfartsdag torsdag d. 6. maj 2027 og fredagen efter.
Karaktergennemsnittet ved de obligatoriske prøver i 9. klasse på Resen Skole var 6,6 i skoleåret 2025/2026 (landsgennemsnit 7,3). Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.
Resen Skole har 543 elever og i gennemsnit 21,2 elever pr. klasse (skoleåret 2025/2026).
Se alle 29 skoler og nøgletal for Skive Kommune · Ferieplan for Skive Kommune