463 elever · 20,2 pr. klasse · karakter 6,8
Sengeløse Skole har 463 elever og 20,2 elever pr. klasse mod 20,6 i Høje-Taastrup Kommune og 20,7 på landsplan (skoleåret 2025/2026). Karaktergennemsnittet ved 9.-klasseprøverne var 6,8 i 2025/2026 mod 6,4 i Høje-Taastrup Kommune og 7,3 på landsplan. Undervisningseffekten er 0: eleverne klarer sig som forventet ud fra deres socioøkonomiske baggrund. 82,8 % af eleverne har høj trivsel (Høje-Taastrup Kommune: 84,8 %, landsplan: 88,1 %) i 2025/2026. Det samlede elevfravær var 7,4 % mod 7,2 % i Høje-Taastrup Kommune i 2024/2025. 89,2 % af eleverne var i gang med en ungdomsuddannelse i september året efter 9. eller 10. klasse (2022/2023). Elevtallet er faldet fra 471 i 2018/2019 til 463 i 2025/2026.
| Nøgletal | Sengeløse Skole | Høje-Taastrup Kommune | Hele landet | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Antal elever | 463 | – | – | 2025/2026 |
| Elever pr. klasse | 20,2 | 20,6 | 20,7 | 2025/2026 |
| Karaktergennemsnit, 9. klasse | 6,8 | 6,4 | 7,3 | 2025/2026 |
| Undervisningseffekt | 0 | – | – | 2025/2026 |
| Andel med høj trivsel | 82,8 % | 84,8 % | 88,1 % | 2025/2026 |
| Samlet elevfravær | 7,4 % | 7,2 % | 7,5 % | 2024/2025 |
| Kompetencedækning | 98,1 % | 84,5 % | 85,8 % | 2025/2026 |
| Overgang til ungdomsuddannelse | 89,2 % | 82,0 % | 85,3 % | 2022/2023 |
Sengeløse Skole er en folkeskole i Høje-Taastrup Kommune. Som folkeskole er Sengeløse Skole en del af det kommunale skoletilbud og modtager elever fra det lokale skoledistrikt i Høje-Taastrup.
Sengeløse Skole dækker 0. klasse – 9. klasse.
Indskrivning til børnehaveklasse på Sengeløse Skole sker typisk i november-januar via Høje-Taastrup digitale indskrivning. Bor I i skoledistriktet, har jeres barn ret til en plads. Læs vores guide til den første skoledag, artiklen Folkeskole eller privatskole? eller alle artikler om skolestart.
Bor jeres familie i Sengeløse Skoles distrikt i Høje-Taastrup Kommune, har jeres barn ret til at gå på skolen. Brug skoleklar.nu's adressesøgning til at finde ud af hvilken skole der hører til jeres adresse.
| Ferie | Uge | Datoer |
|---|---|---|
| Efterårsferie | uge 42 | |
| Juleferie | ||
| Vinterferie | uge 8 | |
| Påskeferie | ||
| Kristi himmelfart | ||
| 2. pinsedag | ||
| Sommerferie |
| Ferie | Uge | Datoer |
|---|---|---|
| Efterårsferie | uge 42 | |
| Juleferie | ||
| Vinterferie | uge 8 | |
| Påskeferie | ||
| 1. maj | ||
| Kristi himmelfart | ||
| 2. pinsedag | ||
| Grundlovsdag | ||
| Sommerferie |
Ferieplanen følger Høje-Taastrup Kommunes kalender. Privatskoler kan have afvigende datoer.
Læs også: Årets gang i indskolingen – traditioner, ferier og mærkedage – og ferieplanen for Høje-Taastrup Kommune.
Skolestart på Sengeløse Skole følger det kommunale skoleårs start i august. Indskrivning til børnehaveklasse sker typisk i november-januar året før skolestart.
Sengeløse Skole er en folkeskole i Høje-Taastrup Kommune.
Sengeløse Skole har sit eget skoledistrikt i Høje-Taastrup. Brug skoleklar.nu's adressesøgning for at finde ud af om jeres adresse hører til Sengeløse Skoles distrikt.
Sengeløse Skole følger Høje-Taastrup Kommunes ferieplan og har vinterferie i uge 8 (22.–26. februar 2027).
Sommerferien på Sengeløse Skole starter 28. juni – 6. august 2027.
Sengeløse Skole har fri Kristi himmelfartsdag torsdag d. 6. maj 2027 og fredagen efter.
Karaktergennemsnittet ved de obligatoriske prøver i 9. klasse på Sengeløse Skole var 6,8 i skoleåret 2025/2026 (landsgennemsnit 7,3). Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.
Sengeløse Skole har 463 elever og i gennemsnit 20,2 elever pr. klasse (skoleåret 2025/2026).
Se alle 12 skoler og nøgletal for Høje-Taastrup Kommune · Ferieplan for Høje-Taastrup Kommune