559 elever · 21,5 pr. klasse · karakter 7,2
Snejbjerg Skole har 559 elever og 21,5 elever pr. klasse mod 19,8 i Herning Kommune og 20,7 på landsplan (skoleåret 2025/2026). Karaktergennemsnittet ved 9.-klasseprøverne var 7,2 i 2025/2026 mod 7,0 i Herning Kommune og 7,3 på landsplan. Undervisningseffekten er 0: eleverne klarer sig som forventet ud fra deres socioøkonomiske baggrund. 89,7 % af eleverne har høj trivsel (Herning Kommune: 90,0 %, landsplan: 88,1 %) i 2025/2026. Det samlede elevfravær var 5,2 % mod 5,4 % i Herning Kommune i 2024/2025. 90,2 % af eleverne var i gang med en ungdomsuddannelse i september året efter 9. eller 10. klasse (2022/2023). Elevtallet er steget fra 443 i 2018/2019 til 559 i 2025/2026.
| Nøgletal | Snejbjerg Skole | Herning Kommune | Hele landet | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Antal elever | 559 | – | – | 2025/2026 |
| Elever pr. klasse | 21,5 | 19,8 | 20,7 | 2025/2026 |
| Karaktergennemsnit, 9. klasse | 7,2 | 7,0 | 7,3 | 2025/2026 |
| Undervisningseffekt | 0 | – | – | 2025/2026 |
| Andel med høj trivsel | 89,7 % | 90,0 % | 88,1 % | 2025/2026 |
| Samlet elevfravær | 5,2 % | 5,4 % | 7,5 % | 2024/2025 |
| Kompetencedækning | 90,3 % | 86,1 % | 85,8 % | 2025/2026 |
| Overgang til ungdomsuddannelse | 90,2 % | 84,5 % | 85,3 % | 2022/2023 |
Snejbjerg Skole er en folkeskole i Herning Kommune. Som folkeskole er Snejbjerg Skole en del af det kommunale skoletilbud og modtager elever fra det lokale skoledistrikt i Herning.
Snejbjerg Skole dækker 7. klasse – 9. klasse.
Indskrivning til børnehaveklasse på Snejbjerg Skole sker typisk i november-januar via Herning digitale indskrivning. Bor I i skoledistriktet, har jeres barn ret til en plads. Læs vores guide til den første skoledag, artiklen Folkeskole eller privatskole? eller alle artikler om skolestart.
Bor jeres familie i Snejbjerg Skoles distrikt i Herning Kommune, har jeres barn ret til at gå på skolen. Brug skoleklar.nu's adressesøgning til at finde ud af hvilken skole der hører til jeres adresse.
| Ferie | Uge | Datoer |
|---|---|---|
| Efterårsferie | uge 42 | |
| Juleferie | ||
| Vinterferie | uge 7 | |
| Påskeferie | ||
| Kristi himmelfart | ||
| 2. pinsedag | ||
| Sommerferie |
| Ferie | Uge | Datoer |
|---|---|---|
| Efterårsferie | uge 42 | |
| Juleferie | ||
| Vinterferie | uge 7 | |
| Påskeferie | ||
| Kristi himmelfart | ||
| 2. pinsedag | ||
| Grundlovsdag | ||
| Sommerferie |
Ferieplanen følger Herning Kommunes kalender. Privatskoler kan have afvigende datoer.
Læs også: Årets gang i indskolingen – traditioner, ferier og mærkedage – og ferieplanen for Herning Kommune.
Snejbjerg Skole optager elever fra 7. klasse. klasse til og med 9. klasse. klasse. Optagelse sker via Herning Kommune eller skolen selv – kontakt skolen for at høre om pladser og frister.
Snejbjerg Skole er en folkeskole i Herning Kommune.
Snejbjerg Skole følger Herning Kommunes ferieplan og har vinterferie i uge 7 (15.–19. februar 2027).
Sommerferien på Snejbjerg Skole starter 28. juni – 6. august 2027.
Snejbjerg Skole har fri Kristi himmelfartsdag torsdag d. 6. maj 2027 og fredagen efter.
Karaktergennemsnittet ved de obligatoriske prøver i 9. klasse på Snejbjerg Skole var 7,2 i skoleåret 2025/2026 (landsgennemsnit 7,3). Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.
Snejbjerg Skole har 559 elever og i gennemsnit 21,5 elever pr. klasse (skoleåret 2025/2026).
Se alle 34 skoler og nøgletal for Herning Kommune · Ferieplan for Herning Kommune