🏫

Stensballeskolen

Folkeskole

791 elever · 24,7 pr. klasse · karakter 7,0

Kommune
Horsens
Klassetrin
0. klasse – 9. klasse

Nøgletal for Stensballeskolen

Stensballeskolen har 791 elever og 24,7 elever pr. klasse mod 22,7 i Horsens Kommune og 20,7 på landsplan (skoleåret 2025/2026). Karaktergennemsnittet ved 9.-klasseprøverne var 7,0 i 2025/2026 mod 7,0 i Horsens Kommune og 7,3 på landsplan. Undervisningseffekten er -0,6: eleverne klarer sig dårligere end forventet ud fra deres socioøkonomiske baggrund. 91,9 % af eleverne har høj trivsel (Horsens Kommune: 87,4 %, landsplan: 88,1 %) i 2025/2026. Det samlede elevfravær var 7,0 % mod 7,6 % i Horsens Kommune i 2024/2025. 98,6 % af eleverne var i gang med en ungdomsuddannelse i september året efter 9. eller 10. klasse (2022/2023). Elevtallet er faldet fra 883 i 2018/2019 til 791 i 2025/2026.

Skolens størrelse

24,7
Elever pr. klasse
Kommune: 22,7 · Land: 20,7
791
Antal elever i alt
2018/2019 – 2025/2026: 883 → 791
Skoleår 2025/2026

Karaktergennemsnit – bundne prøver, 9. klasse

7,0 2018/2019 – 2025/2026: 8.4 → 7
Gennemsnit
Kommune: 7,0 · Land: 7,3
Fra skoleåret 2025/2026 består afgangseksamen af seks obligatoriske prøver mod tidligere otte. Gennemsnittet kan derfor ikke sammenlignes direkte med tidligere skoleår.
Skoleår 2025/2026

Undervisningseffekt

-0,6 2018/2019 – 2025/2026: 0.6 → -0.6
Forskel fra socioøkonomisk reference
Under niveau
7,0 vs 7,6
Faktisk gennemsnit vs. forventet
Undervisningseffekten viser forskellen mellem skolens faktiske karaktergennemsnit og det forventede ud fra elevernes socioøkonomiske baggrund. Et positivt tal betyder, at eleverne klarer sig bedre end forventet.
Skoleår 2025/2026

Elevtrivsel

91,9 % 2014/2015 – 2025/2026: 3.9 → 3.7
Andel med højest trivsel
Kommune: 87,4 % · Land: 88,1 %
😊 Generel trivsel 3,7
🤝 Social trivsel 4,1
📚 Faglig trivsel 3,7
💡 Støtte og inspiration 3,2
🏫 Ro og orden 3,8
Skoleår 2025/2026 · Skala 1-5

Elevfravær

7,0 % 2019/2020 – 2024/2025: 4 → 7
Samlet fravær
Kommune: 7,6 % · Land: 7,5 %
4,6 %
Sygefravær
0,2 %
Ulovligt fravær
Skoleår 2024/2025

Kompetencedækning

88,0 %
Undervisning af lærere med linjefag
Kommune: 89,0 % · Land: 85,8 %
Skoleår 2025/2026

Overgang til ungdomsuddannelse

98,6 %
Andel i ungdomsuddannelse sept. året efter
Kommune: 86,5 % · Land: 85,3 %
Skoleår 2022/2023
Nøgletal for Stensballeskolen sammenlignet med Horsens Kommune og hele landet. Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.
NøgletalStensballeskolenHorsens KommuneHele landetSkoleår
Antal elever791––2025/2026
Elever pr. klasse24,722,720,72025/2026
Karaktergennemsnit, 9. klasse7,07,07,32025/2026
Undervisningseffekt-0,6––2025/2026
Andel med høj trivsel91,9 %87,4 %88,1 %2025/2026
Samlet elevfravær7,0 %7,6 %7,5 %2024/2025
Kompetencedækning88,0 %89,0 %85,8 %2025/2026
Overgang til ungdomsuddannelse98,6 %86,5 %85,3 %2022/2023
Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet · Skoleårene 2024/2025–2025/2026

Om Stensballeskolen i Horsens

Stensballeskolen er en folkeskole i Horsens Kommune. Som folkeskole er Stensballeskolen en del af det kommunale skoletilbud og modtager elever fra det lokale skoledistrikt i Horsens.

Stensballeskolen dækker 0. klasse – 9. klasse.

Skolestart og indskrivning på Stensballeskolen

Indskrivning til børnehaveklasse på Stensballeskolen sker typisk i november-januar via Horsens digitale indskrivning. Bor I i skoledistriktet, har jeres barn ret til en plads. Læs vores guide til den første skoledag, artiklen Folkeskole eller privatskole? eller alle artikler om skolestart.

Skoledistrikt for Stensballeskolen

Bor jeres familie i Stensballeskolens distrikt i Horsens Kommune, har jeres barn ret til at gå på skolen. Brug skoleklar.nu's adressesøgning til at finde ud af hvilken skole der hører til jeres adresse.

Ferieplan for Stensballeskolen i Horsens Kommune

Ferieplan for Stensballeskolen, skoleåret 2026/2027
FerieUgeDatoer
Efterårsferie uge 42
Juleferie
Vinterferie uge 7
Påskeferie
Kristi himmelfart
2. pinsedag
Sommerferie
Ferieplan for Stensballeskolen, skoleåret 2027/2028
FerieUgeDatoer
Efterårsferie uge 42
Juleferie
Vinterferie uge 7
Påskeferie
Kristi himmelfart
2. pinsedag
Grundlovsdag
Sommerferie

Ferieplanen følger Horsens Kommunes kalender. Privatskoler kan have afvigende datoer.

Læs også: Årets gang i indskolingen – traditioner, ferier og mærkedage – og ferieplanen for Horsens Kommune.

Ofte stillede spørgsmål om Stensballeskolen

Hvornår er der skolestart på Stensballeskolen?

Skolestart på Stensballeskolen følger det kommunale skoleårs start i august. Indskrivning til børnehaveklasse sker typisk i november-januar året før skolestart. Tjek skolens hjemmeside for præcise datoer.

Hvor ligger Stensballeskolen?

Stensballeskolen er en folkeskole i Horsens Kommune.

Hvilket skoledistrikt hører Stensballeskolen til?

Stensballeskolen har sit eget skoledistrikt i Horsens. Brug skoleklar.nu's adressesøgning for at finde ud af om jeres adresse hører til Stensballeskolens distrikt.

Hvornår har Stensballeskolen vinterferie?

Stensballeskolen følger Horsens Kommunes ferieplan og har vinterferie i uge 7 (15.–19. februar 2027).

Hvornår starter sommerferien på Stensballeskolen?

Sommerferien på Stensballeskolen starter 28. juni – 6. august 2027.

Hvornår har Stensballeskolen Kristi himmelfart?

Stensballeskolen har fri Kristi himmelfartsdag torsdag d. 6. maj 2027 og fredagen efter.

Hvad er karaktergennemsnittet på Stensballeskolen?

Karaktergennemsnittet ved de obligatoriske prøver i 9. klasse på Stensballeskolen var 7,0 i skoleåret 2025/2026 (landsgennemsnit 7,3). Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.

Hvor mange elever går på Stensballeskolen?

Stensballeskolen har 791 elever og i gennemsnit 24,7 elever pr. klasse (skoleåret 2025/2026).

Andre skoler i Horsens Kommune

Se alle 23 skoler og nøgletal for Horsens Kommune · Ferieplan for Horsens Kommune

Læs mere om Stensballeskolen

Er I klar til skolestart?

Find tjeklister, artikler og gode råd til hele familien på skoleklar.nu

📚 Læs artikler 🎒 Gå til forsiden
Data fra GeoDanmark/GeoFA · Se alle skoler