560 elever · 21,3 pr. klasse · karakter 6,6
Vallensbæk skole har 560 elever og 21,3 elever pr. klasse mod 22,4 i Vallensbæk Kommune og 20,7 på landsplan (skoleåret 2025/2026). Karaktergennemsnittet ved 9.-klasseprøverne var 6,6 i 2025/2026 mod 6,5 i Vallensbæk Kommune og 7,3 på landsplan. Undervisningseffekten er -0,3: eleverne klarer sig som forventet ud fra deres socioøkonomiske baggrund. 86,3 % af eleverne har høj trivsel (Vallensbæk Kommune: 86,4 %, landsplan: 88,1 %) i 2025/2026. Det samlede elevfravær var 7,3 % mod 7,8 % i Vallensbæk Kommune i 2024/2025. 98,0 % af eleverne var i gang med en ungdomsuddannelse i september året efter 9. eller 10. klasse (2022/2023). Elevtallet er steget fra 508 i 2018/2019 til 560 i 2025/2026.
| Nøgletal | Vallensbæk skole | Vallensbæk Kommune | Hele landet | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Antal elever | 560 | – | – | 2025/2026 |
| Elever pr. klasse | 21,3 | 22,4 | 20,7 | 2025/2026 |
| Karaktergennemsnit, 9. klasse | 6,6 | 6,5 | 7,3 | 2025/2026 |
| Undervisningseffekt | -0,3 | – | – | 2025/2026 |
| Andel med høj trivsel | 86,3 % | 86,4 % | 88,1 % | 2025/2026 |
| Samlet elevfravær | 7,3 % | 7,8 % | 7,5 % | 2024/2025 |
| Kompetencedækning | 79,6 % | 88,1 % | 85,8 % | 2025/2026 |
| Overgang til ungdomsuddannelse | 98,0 % | 91,6 % | 85,3 % | 2022/2023 |
Vallensbæk skole er en folkeskole i Vallensbæk Kommune. Som folkeskole er Vallensbæk skole en del af det kommunale skoletilbud og modtager elever fra det lokale skoledistrikt i Vallensbæk.
Vallensbæk skole dækker 0. klasse – 9. klasse.
Indskrivning til børnehaveklasse på Vallensbæk skole sker typisk i november-januar via Vallensbæk digitale indskrivning. Bor I i skoledistriktet, har jeres barn ret til en plads. Læs vores guide til den første skoledag, artiklen Folkeskole eller privatskole? eller alle artikler om skolestart.
Bor jeres familie i Vallensbæk skoles distrikt i Vallensbæk Kommune, har jeres barn ret til at gå på skolen. Brug skoleklar.nu's adressesøgning til at finde ud af hvilken skole der hører til jeres adresse.
| Ferie | Uge | Datoer |
|---|---|---|
| Efterårsferie | uge 42 | |
| Juleferie | ||
| Vinterferie | uge 8 | |
| Påskeferie | ||
| Kristi himmelfart | ||
| 2. pinsedag | ||
| Sommerferie |
| Ferie | Uge | Datoer |
|---|---|---|
| Efterårsferie | uge 42 | |
| Juleferie | ||
| Vinterferie | uge 8 | |
| Påskeferie | ||
| 1. maj | ||
| Kristi himmelfart | ||
| 2. pinsedag | ||
| Grundlovsdag | ||
| Sommerferie |
Ferieplanen følger Vallensbæk Kommunes kalender. Privatskoler kan have afvigende datoer.
Læs også: Årets gang i indskolingen – traditioner, ferier og mærkedage – og ferieplanen for Vallensbæk Kommune.
Skolestart på Vallensbæk skole følger det kommunale skoleårs start i august. Indskrivning til børnehaveklasse sker typisk i november-januar året før skolestart.
Vallensbæk skole er en folkeskole i Vallensbæk Kommune.
Vallensbæk skole har sit eget skoledistrikt i Vallensbæk. Brug skoleklar.nu's adressesøgning for at finde ud af om jeres adresse hører til Vallensbæk skoles distrikt.
Vallensbæk skole følger Vallensbæk Kommunes ferieplan og har vinterferie i uge 8 (22.–26. februar 2027).
Sommerferien på Vallensbæk skole starter 28. juni – 6. august 2027.
Vallensbæk skole har fri Kristi himmelfartsdag torsdag d. 6. maj 2027 og fredagen efter.
Karaktergennemsnittet ved de obligatoriske prøver i 9. klasse på Vallensbæk skole var 6,6 i skoleåret 2025/2026 (landsgennemsnit 7,3). Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.
Vallensbæk skole har 560 elever og i gennemsnit 21,3 elever pr. klasse (skoleåret 2025/2026).
Se alle 4 skoler og nøgletal for Vallensbæk Kommune · Ferieplan for Vallensbæk Kommune